en ru

ניתוח ורידים ברגליים - הנו ניתוח קונבנציונלי

המטרה העיקרית של ניתוח ורידים היא הסרת עומס הדם שנוצר כתוצאה מאי ספיקת ורידים שטחית ודליות. בנוסף, החלק החשוב של הניתוח, הוא הפסקת זרימה פתולוגית דרך ורידים עמוקים לקוון ורידים השטחיים.
המנגנון של ניתוח ורידים הוא הוצאה של ורידים המרכזיים השטחיים עם מסתמים שנמצאים במצב של אי ספיקה. עושים זאת לשם כך שהוריד המורחב יתמלא בדם שלא מתקדם לכיוון הלב ולכן לוחץ על דופן הוריד ולרקמות הרכות מסביב (תת עורי ועורי).

 

המצב גורם להתרחבות ורידים המשניים שיוצאים מהורידים המרכזיים האלו וגם ורידים המקשרים בין המערכת העמוקה למערכת השטחית. אף על פי שקיימים ניתוחים קטנים יותר, הניתוח הקונבנציונאלי להעלמת ורידים השטחים  "Stripping" (סטריפינג) נשאר הניתוח הנפוץ במטופלים הסובלים ממחלת ורידים בולטים. הדבר קורה, עקב כך שאנשים פונים לכירורג כל דם מאוחר מידי. בנוסף, לא כל המרכזים הרפואיים העוסקים בניתוחי ורידים עושים גם את הניתוחים המודרניים השמרניים יותר.

סרטון ניתוח סטריפינג

הוצאת ורידים השטחים המרכזים – (Stripping) סטריפינג.
בשלב ראשון של הניתוח ורידים זה, עושים חתך קטן באיזור המפשעה, משם מפרידים את וריד הספנה, הוריד המרכזי השטחי בנקודת הכניסה לווריד העמוק. ולאחר מכן, מפרידים וקושרים את הענפים הנכנסים באיזור המפגש של ורידים שהם בד"כ במספר מ- 1-7. פעולה זו דורשת קפדנות ומיומנות רבה של כירורגית כלי דם. עקב כך שאם אפילו משאירים ענף אחד לא קשור, הדבר יכול לגרום לחזרה של הבעיה באיזור זה. לאחר מכן, קושרים את הוריד השטחי באיזור הכניסה לוריד העמוק.

בשלב הבא, מפרידים את אותו וריד בחלקו התחתון באיזור הקרסול ע"י חתך קטן. דרך הוריד מכניסים מכשיר שעובר לאורך כל הוריד באיזור החתך העליון ושולפים את הוריד לאורך כל הרגל. את הענפים הבולטים – הדליות, מוציאים דרך חתכים קטנים נפרדים. קושרים את ורידים המקשרים באי ספיקה וכך מונעים את חזרת הדם מהמערכת העמוקה למערכת השטחית.

את המיקום של ורידים המקשרים מגלים בבדיקת דופלר שנעשית לפני הניתוח. בסוף הניתוח, חובשים את הרגל בתחבושת אלסטית. מספר שעות לאחר מכן, המטופל משתחרר לביתו ויכול כבר לעמוד על רגליו. טיפולי ורידים הקטנים ע"י הזרקות אחרי ניתוח, יכולים לחסוך לפעמים הוצאת  ורידים הללו בזמן הניתוח.

ניתוח ורידים ברגליים - פתרון רפואי

הפעלה מוקדמת של הרגל המנותחת לאחר העלמת ורידים בניתוח, מהווה גורם חשוב למניעת סיבוכים בעיקר טרומבוזות - קרישי דם בתוך ורידים. כדאי להתייחס לתופעות הספציפיות שעלולות להופיע לאחר ניתוח ורידים. לא בהכרח, כל התופעות שנפרט בהמשך מופיעות לאחר כל ניתוח. אבל לאחר ניתוח ורידים כמו לאחר כל ניתוח, יכולות להופיע תופעות לוואי שרצוי להכירן, כמו למשל: שטפי דם והתקשויות לאורך  ורידים שהוצאו שחולפות מעצמן בין חודש ל-4 חודשים מזמן הניתוח. במקרים נדירים, התקשויות יכולות להישאר זמן רב יותר. התופעות הללו אינן מצריכות טיפול מיוחד. אין צורך לעשות הרטבות, משחות או לחמם את המקומות. לעתים, באזור הקרסול הפנימי יכולות להופיע הפרעות בתחושה הקשורות לפגיעה בעצבים הקטנטנים. זה אינו מסוכן וברוב המקרים, התחושה חוזרת מעצמה, ללא כל טיפול תוך מס' חודשים, אך לפעמים הפרעות בתחושה יכולות להישאר בהתאם לעוצמת המחלה לפני הניתוח ורידים, הרגל יכולה לכאוב ולהיות נפוחה, במשך מס' שבועות או חודשים לאחר הניתוח.

פעילות פיזית מוגזמת, חבלה או שינוי במזג האוויר יכולים לגרום להתגברות התופעות הלל לאחר ניתוח קונבנציונלי להעלמת ורידים. באותם מקרים, מומלץ לגרוב גרב אלסטית. כל התופעות הללו, בד"כ עוברות עם הזמן, אך אין לשכוח שנטייה לבעיות בורידים נשארת.

החיסרון העיקרי של ניתוח  קונבנציונאלי להעלמת ורידים הוא שאחריו נשארות צלקות. אולם, ביצוע חתכים בניתוח ורידים מסוג זה הכרחי על מנת להגיע לנקודות תורפה, היכן שחייבים לבצע פעולה כירורגית, למשל: קשירת ורידים השטחים בכניסתו לוריד העמוק, קשירת ורידים המקשרים. "חסכון" בחתכים, גורם לכך שניתוח ורידים מבוצע לא בשלמותו וכתוצאה מכך, ורידים חוזרים תוך זמן קצר. לכן, אם אתם, קיבלתם החלטה לעבור ניתוח ורידים קונבנציונאלי, אל תבקשו ממנתח כלי דם לחסוך בחתכים. ביצוע קפדני של כל שלבי ניתוח ורידים הוא המפתח לתוצאה טובה ארוכת טווח.

הסכמה לניתוח ורידים

 

5 שאלות האחרונות לד"ר איליה קרקובסקי קשור ניתוחים קונבנציונאליים

מה הסיכויים לחזרת הורידים
הייתי רוצה לדעת מה הסיכויים לחזרת הורידים בכל אחת מהשיטות. וגם עלויות של כל אחד מהטיפולים בתודה מ...
אובחנה מחלה ורידית ברגלים
אצלי אובחנה מחלה ורידית ברגלים לפי דופלקס ורידים אי ספיקה ספנה ואני מתלבטת בין ניתוח קונבנציונאלי ל...
ניתוח וורידים ברגל
שלום, אני בת 38 ורציתי לשאול בקשר לניתוח וורידים ברגל אחת. יש לי חששות בקשר לזריקת אפטורל ולניתוח...
ניתוח ורידים
אני נמצא בסיאול ומתלבט האם לעשות את הניתוח כאן או להגיע במיוחד לארץ לטובת הניתוח, כמו כן כיצד ניתן ל...
יש לי וורידים בולטים מאוד
שלום' ברגל ימין יש לי וורידים בולטים מאוד. במפשעה ובשוק. בדופלר נמצא שאין בעיה בעמוקים ומערכת הדם ת...
לפרטים, התייעצות ולקביעת תור, השאירו את הפרטים או התקשרו: 2147*