en ru

העלמת ורידים ונימים באמצעות הזרקות (סקלרותרפיה)

כשמדברים על טיפול בהזרקות לצורך העלמת ורידים, מדובר על הזרקות של חומר רפואי מיוחד לתוך הורידים החולים. טיפול בהזרקות לדליות ידוע ברפואה למעלה מ- 100 שנה.

בשנים האחרונות, השיטה עברה מודרניזציה רצינית. נכון להיום, לפני טיפול בהזרקות לורידים כמו לפני ניתוח לצורך העלמת ורידים, עוברים בדיקת דופלר ורידים. כיום, טיפול בהזרקות לורידים עושים בעזרת חומר רפואי מיוחד שמזריקים אותו גם בצורת קצף. בחלק מהמקרים, בזמן הטיפול בהזרקות לורידים משתמשים בהכוונת סונאר לזיהוי המיקום של הורידים החולים על מנת לבצע טיפול בצורה מדויקת ביותר. שימוש בחומר מוקצף להעלמת ורידים ע"י הזרקות מאפשר להוריד את ריכוז החומר ובנוסף לחומר המוקצף יש שטח פעילות גבוה יותר והוא נשאר במקום ההזרקה, מה שמוריד את הסיכוי לתופעות לוואי.

לאחר הטיפול בהזרקות לורידים, חייבים לגרוב גרב אלסטית. העלמת ורידים ע"י הזרקות לוקח מס' דקות ומאפשר לחזור לפעילות רגילה, באופן מיידי.

טיפול זה דורש מיומנות מיוחדת מצד מומחה לכלי דם. חלק ממחלות הורידים שאין בהן זרימה פתולוגית מורידים עמוקים לורידים השטחיים הן ההתוויות העיקריות לטיפול בהזרקות. המחלות הללו כוללות דליות מפוזרות וגם דליות חוזרות לאחר הניתוחים שבהם הוצאו ורידי ספנה. בטיפול בהזרקות משתמשים גם לנימי עור ובמקרים שהמטופל מסרב לניתוח או שיש איסור לניתוח להעלמת ורידים עקב מחלות רקע או גילו של המטופל.

הטכניקה של העלמת ורידים ע"י הזרקות  התפתחה באמצע המאה ה-20. שיטה זו בטוחה למטופל וכמעט ואינה כואבת בזכות השימוש בטיפול בטכנולוגיות מודרניות. היתרון העיקרי של העלמת ורידים בהזרקות  שהוא אינו משפיע על צורת חייו של המטופל. כל המטופלים יכולים לעבוד, לעסוק בספורט ולחיות חיים רגילים. טיפול בהזרקות משפר את זרימת הדם בורידים ע"י הסרת העומס הורידי ברגליים. לא רק הדליות עוברות, אלא גם כאבים, נפיחות, התכווצות ועייפות ברגליים. טיפול בהזרקות מסוג זה משפיע אך ורק על ורידים חולים ולא משפיע כלל על הורידים הבריאים.

טיפול בהזרקות קצף לורידים - דליות

העלמת ורידים בהזרקות  כוללת בד"כ מס' טיפולים שמבצעים במרפאה. לאחר כל טיפול, חובשים את הרגל בתחבושת אלסטית או גורבים גרב אלסטית שמהווה חלק בלתי נפרד של טיפול בהזרקות ובו תלויה תוצאת הטיפול.

קיימים מספר סוגים של טיפול בהזרקות: טיפול בהזרקות בצורה רגילה, טיפול בהזרקות ע"י חומר מוקצף, טיפול בהזרקות בהכוונת סונאר (אקו-סקלרוטרפיה) וטיפול בהזרקות לנימים.

טיפול בהזרקות ורידים

העלמת ורידים בהזרקות ע"י חומר מוקצף הוא אחד מהשיטות החדשניות שמאפשר לקבל תוצאה טובה מאוד. מכשיר מיוחד הופך את החומר הנוזלי לחומר המוקצף שאותו מזריקים לתוך הוריד החולה. בעת ההזרקה, המטופל יכול להרגיש צריבה קלה שעוברת תוך מס' דקות. השיטה הזו מאפשרת לסגור ורידים גדולים בכך שהקצפת החומר מוריד את ריכוזו ונפחו וכן מוריד את האפשרות לתופעות לוואי.

טיפול בהזרקות לורידים הכוונת אולטרה סאונד

שיטת הטיפול להעלמת ורידים בהזרקות המודרנית ביותר, היא הזרקות לורידים בעזרת הכוונת אולטרה סאונד (אקו-סקלרוטרפיה). טכניקה זו מאפשרת טיפול בורידים לא בולטים ולא נראים לעין מתחת לעור. האולטרה סאונד מאפשר לזהות את הוריד החולה שנמצא עמוק מתחת לעור, ולהזריק לתוכו את החומר הטיפולי. הטכניקה הזו העלתה את יעילות הטיפול בהזרקות ובחלק מהמקרים התאפשר לבצע טיפול בהזרקות במקום בניתוח, בעיקר במקרים של ורידים חוזרים לאחר ניתוח בעבר.

השיטה הבאה של טיפול בהזרקות היא שיטה לטיפול בכלי דם תוך עוריים - בנימי עור. הטיפול בהזרקות לנימי עור הוא טיפול שכמעט ואינו כואב ועובר בקלות יחסית. בזמן הטיפול עושים מס' הזרקות של החומר לנימי העור המורחבים. בשיטה זו, הדיוק של ההזרקות חשוב מאוד שכן קוטר כלי הדם הינו כ- 1 מ"מ או פחות ובמקרים רבים הוא לא יותר עבה ממחט ההזרקה.

סרטון טיפול בהזרקות לנימים

לכן, משתמשים בד"כ בזכוכית מגדלת. מאוד חשוב לבחור נכון את ריכוז החומר. בד"כ עושים טיפול רב פעמי ומספר הטיפולים תלוי בשטח של כלי הדם המורחבים – נימי עור שצריכים טפול. לאחר כל טיפול, חייבים לגרוב גרב אלסטית או תחבושת אלסטית. הרופא המומחה לכלי דם יקבע כמה זמן יש ללכת עם הגרב או האגד. אחוזי ההצלחה של הטיפול בהזרקות תלויים ראשית בבחירה הנכונה של המקרה המתאים לטיפול זה. ישנם אחוזי הצלחה גבוהים מאוד בורידים או נימים המתאימים לטיפול זה.

 

בורידים שאינם מתאימים לטיפול בהזרקות, רמת ההצלחה נמוכה. סיבוכים ותופעות לוואי כוללים אי הצלחת הטיפול, צריבה, אי נוחות, שינוי צבע במקום ההזרקה וסימני דלקת מקומיים. כמו כן לעתים נדירות מאוד יכולה להופיע דלקת של הוריד העמוק ותגובה אלרגית לחומר המוזרק.

 

5 שאלות האחרונות לד"ר איליה קרקובסקי קשור העלמת ורידי בהזרקות:

טיפול בהזרקה
שלום ד"ר איליה יש לי בעיה גנטית ברגלים ורידים ונימים בצבע כחול כהה וסגלגל בכמה מקומות מלפני...
ורידים
שלום, אני בת 25, כשאני רצה (אפילו אחרי כמה מטרים בודדים) או יוצאת להליכות קצת יותר ארוכות, מתחיל לגר...
ניתוח ברגל ימין בניתוח
שלום דר, הנני מתגוררת בארהב וכאן עברתי לפני שבוע ניתוח ברגל ימין בניתוח הושתל לי מעיין סוגר לוריד מע...
עברתי ניתוח ורידים
ד"ר קרקובסקי שלום רב, אני בן 56 לפני מס' שנים עברתי ניתוח ורידים. כעבור זמן מה, הורידים ...
לינימי דם בולטים בשתי הרגליים
שלום ד"ר אני בת 38 ואם ל2 ילדים יש לינימי דם בולטים בשתי הרגליים ,אם אני אעשה הזרקה תוך כמה ז...
לפרטים, התייעצות ולקביעת תור, השאירו את הפרטים או התקשרו: 2147*